Header

Af Hans Christophersen
Efter flere års stilstand ses omsider en ret markant fremgang.
Den danske bestand af Kongeørn har i perioden 2017-2023 bestået af 4-5 ynglende par, som har fået 3-5 unger. Som nævnt i Projekt Ørns Årsskrift 2023 var der sidste år tegn på en mulig forøgelse af bestanden i kommende år. Det holdt allerede stik i år, idet der for første gang er seks danske ynglepar. Fem af disse par har i år fået hele syv unger på vingerne, der alle er blevet ringmærket.

I Tofte Skov, der er en hegnet skov i Lille Vildmose, findes der to revirer. I Tofte Skov NØ fik parret to unger. Det var dog som i 2023 kun den ene unge, der fløj fra reden, mens den anden døde. I Tofte Skov SV har territoriet de senere år omfattet områder uden for skoven, hvor der findes udsætning af Fasaner og Gråænder. Dette par opgav at yngle primo maj. 


Kongeørn ad., Lille Vildmose, 28. november 2024. Foto: Lars Mikkelsen

I Hals-området nord for Limfjorden findes de to andre territorier. I Hals Sønderskov har der været Kongeørn siden 2017. Dette par fik i år to unger, der begge fløj fra reden. Hunnen i parret er gps-mærket. I kort afstand herfra, i Hals Nørreskov, findes Danmarks mest produktive revir. Det har været besat siden 2004 og har samlet set produceret 24 udfløjne unger. I år kom to unge Kongeørne på vingerne her. 
I Lindenborg Ådal i Himmerland blev der fundet en ny rede fra det par, som etablerede sig i området i 2023. Herfra kom der for første gang en unge på vingerne.
I Store Vildmose i Vendsyssel, et stykke NV for de øvrige par, har der været Kongeørn i ti år. Men kun i 2016 er der kommet en unge på vingerne fra territoriet, og siden da har der ikke været stabilitet, idet kun hannen har fastholdt territoriet. I 2023 skete der en ny pardannelse mellem den gamle han og en ny hun, der i år er 4K. Parret fik en unge på vingerne.
I det gamle revir i Høstemark Skov i Lille Vildmose, som har været besat siden 2001, findes der fortsat bare en enlig han. Den er cirka 26 år gammel og har nu holdt territoriet alene i tre år uden at finde en ny hun. I årets sidste måneder er der dog en del tegn på, at en ny pardannelse med en yngre hun er ved at finde sted. Endelig har en enlig ørn igennem tre år etableret et slags territorium på Borris Hede i Vestjylland, som den eneste uden for det nordjyske område. Det er i et område med Ulv og dermed masser af mad – blandt andet føderester fra Ulv, som vi også har set det i Tofte Skov. I 2024 er to andre Kongeørne set i området, men ingen pardannelse har fundet sted. 
Siden de første unger af Kongeørn kom på vingerne i 1999 er det blevet til 68 unger. Ynglesuccessen har været 0,88 juv./par og 1,19 juv./par med udfløjne unger, hvilket er ganske fint sammenlignet med Kongeørne i det øvrige Norden. 



Af de seks ynglepar i 2024 er blot territoriet ’Tofte Skov NØ’ placeret i et område med naturligt forekommende føderessourcer, mens de resterende er placeret i eller tæt på områder med udsætning af Fasaner, som dermed ofte udgør en stor del af føden – op til 70%. Det kan medføre en ’interessekonflikt’ og har betydet en tættere dialog med herregårdsjægerne, som står bag de fleste udsætninger af Fasaner. Derfor er en større artikel om Kongeørn bragt i tidsskriftet ’Jæger’. Forhåbentlig vil denne dialog medføre en større åbenhed og accept af de ørne, der har etableret sig i disse områder. 
Tak til de øvrige redekoordinatorer Einar Flensted-Jensen, Anton Thøger Larsen og Thorkild Lund. 


Kongeørneunger i Hals Nørreskov, 30. maj 2024. Foto: Jan Tøttrup Nielsen

Kilde: Nordjyllands Fugle 2024